Detaljan opis proizvoda:
Kajenska paprika, uz čili feferone, spada u rod ljutih papričica (lat. Capsicum annum), a često se naziva kraljicom začinskog bilja. Ova vrsta paprike, kao i cijeli rod čili papričica, potječe iz Južne Amerike. Ova začinska biljka bila je dio svakodnevnog života ranih latinoameričkih naroda, a i dan danas izuzetno se cijene njezina čudotvorna svojstva.
Čudotvorna ljutina u jednoj papričici:
Zašto su kajenske (i ostale čili) paprike tako ljute? Odgovor leži u jednom posebnom elementu – kapsaicinu, koji je dio ovih biljaka. Riječ je o prirodnom alkaloidu koji se veže na neuronske receptore što zatim dovodi do izazivanja signala u mozgu kao osjet žarenja ili pečenja. Stoga, ljuto nije okus nego – osjećaj povišene temperature u našim ustima. Upravo je taj “ljuti” kapsaicin temelj i osnova čudotvornosti čili papričica.
Ljekovita svojstva:
- Spriječava nastanak raka
- Štiti od infekcija
- Čisti organizam
- Smanjuje želučane tegobe
- Liječi kardiovaskularni sustav
Upotreba Cayenne paprike:
Kajenske papričice možete konzumirati na više načina. Najpoznatiji i najrašireniji način je u obliku praha, koji se dobiva mljevenjem suhih plodova. Taj prah koristi se kao začin i dodaje jelima, po želji i ukusu. Usto što je ljekovit, daje pikantnost i dodatnu aromu. Čaj od kajenske paprike možete napraviti tako da pomiješate jednu čajnu žlicu praha s jednom šalicom vruće vode. Kajenska paprika koristi se i kao sredstvo za Inhaliranje. Dovoljno je staviti 2 – 3 čajne žlice mljevenog praha u lonac kipuće vode i promiješati. Nagnite se nad lonac, pokrijte glavu ručnikom te duboko i koncentrirano udišite vruću paru. Osjetit ćete peckanje u nosu i očima. Inhalirajte 5 – 10 minuta. Prah možete nanositi i lokalno na tijelo, tamo gdje je to potrebno. Na ranice i posjekotine stavite prstohvat mljevene paprike. Tako trenutno možete zaustaviti krvarenje, ali i osigurati zarastanje rane bez ožiljka. Manja doza praha neće izazivati pečenje na otvorenim ranicama. Dakako, možete ih jesti i cijele, svježe ili ukiseljene, no oprezno s doziranjem jer ipak treba paziti da se ne pretjera.
U kulinarstvu:
Koristi se za začinjavanje raznih jela od jaja (punjena jaja, omlete, suflee), za morske plodove i ribu te mesna jela, gulaše. Može se primjeniti i za ljute umake te currye, kao i sireve.
Cijene:
- 50 g – 18,00 kn
- 100 g – 36,00 kn
- 250 g – 90,00 kn
- 500 g – 162,00 kn
- 1 kg – 288,00 kn